James S.A. Corey. The Expanse / Джеймс Корі. Експансія (2011-…)

На свій сором про цю серію я дізнався лише після того як почав дивитися чудовий серіал The Expanse який ще раз порекомендую. І так само порекомендую ці книги.

Перед нами прекрасний зразок наукової і пригодницької фантастики. При чому наукова складова тут дуже сильна і реалістична як на пересічного обивателя як я.

Події у книгах відбуваються у недалекому майбутньому де людство вже колонізувало Марс і намагається його зробити придатним до життя, і де велика кількість людей також обжили астероїди і супутники інших планет і переважно займаються там добутком корисних копалин. І вже чітко видно що людство поділилося на три групи (земляни, марсіани та астери) і конфлікти неминучі.

Уся серія на Good Reads – https://www.goodreads.com/series/56399-the-expanse. Там, до речи, видно (на момент написання посту) що заплановано аж 9 книг!

Leviathan Wakes / Пробудження Левіафану (2011)

Нас знайомлять з головними дійовими особами і політичною картиною Сонячної системи. До речи перший сезон серіалу показує лише половину цієї книги з фрагментами інших книг.

Детектив Міллер на астероїді займається пошуком зниклої доньки земного міліардера і ці пошуки приводять його на Церцею. І в той же час Джим Холден, у майбутньому капітан дорого військово-гоночного корабля “Росінант” іншим шляхом прибуває з командою туди ж.

І на Церцеї відбувається масове зараження населення іншопланетним вірусом який розкладає людей на якийсь слиз. Ну і потім усе це підсилене людським мозком падає на Венеру.

Але у книзі набагато більше усього. Тут є і реалістичний світ, і реалістичний космос, і технології які і пояснені наче правильно і використовуються так як би їх використовували люди насправді. Зрозумілі вчинки героїв, як і у нашому повсякденні конфлікт інтересів груп, релігій, корпорацій, державних установ і людей одне між іншим.

Оцінка на Good Reads – 4.17/5 (https://www.goodreads.com/book/show/8855321-leviathan-wakes), моя оцінка  – 10/10.

Caliban’s War / Війна Калібана (2012)

Новий сплеск насильства на Ганімеді де якісь незрозумілі і дуже живучі мутанти вбивають і знищують усе без розбору. Знову назріває небезпека війни між Землею і Марсом.

У цій книзі додано високопосадового земного політика яка намагається запобігти війні і грає у різні політичні ігри щоб знешкодити своїх опонентів та супротивників.

І в той же час бравий капітан Холден прибуває на Ганімед з рятувальною місією, але не може стояти осторонь і знову втручається в події щоб в черговий раз врятувати все людство. На цій книзі стає зрозуміло що хоча вся серія і має дуже добру науково-фантастичну основу це все ж таки пригодницька фантастика і герої які нам так полюбилися автор буде тягати по усій Сонячній системі щоб жодна цікава пригода не сталася без них.

Загиблий у першій книзі детектив Міллер тут з’являється як привід (ефект пояснено у четвертій книзі серії) і допомагає Холдену.

В результаті заговір поганих людей розкрито, винних покарано, але виникає нова проблема – невідоме щось утворене з тисяч колишніх людей на Венері раптово вилітає в космос і утворює якийсь портал що відкриває хід невідомо куди.

Оцінка на Good Reads – 4.25/5 (https://www.goodreads.com/book/show/12591698-caliban-s-war), моя оцінка – 10/10.

Abaddon’s Gate / Ворота Абандону (2013)

У відкритому проході людство знаходить загадкову Станцію і сотні ходів що ведуть в інші частини Всесвіту. Звісно одразу у перехідний простір набиваються кораблі Землі, Марсу і астерів, а там і до конфліктів не далеко. І ось саме через ці конфлікти Станція сприймає кораблі як загрозу собі і зупиняє їх міняючи закони фізики навколо себе. А це в свою чергу пригодить до численних аварій, ушкоджень і смертей.

І знову тут діє капітан Холден який зі своєю командою намагається примирити, або підкорити неслухняних і розгадати загадку Станції.

Велику частини книги займають події на найбільшому з людських кораблів і бойових діях на ньому. Але як би то не було “наші” перемагають.

І в той же час один з невеликих кораблів пролітає мимо конфліктуючих сторін і пірнає в одні з відритих воріт щоб знайти там і заселити планету земного типу…

Оцінка на Good Reads – 4.16/5 (https://www.goodreads.com/book/show/16131032-abaddon-s-gate), моя оцінка  – 9/10.

Cibola Burn / Пожежа Сіболи (2014)

Після того як конфлікт що почався у попередній книзі вгамовано починаються суперечки за те хто і яким чином має права і дозволи на дослідження і розселення по відкритих світах. Особливо враховуючи що ворота ведуть до зірок з планетами земного типу і навіть атмосферою.

ООН сама собі привласнює право на розвідку, заселення і добуток у нових світах і відправляє корабель щоб “навести лад” на планеті захопленій незалежними поселенцями під час подій попередньої книги. До того ж планета виявляється неприродньо багатою на рідкі корисні копалини… І знову починається конфлікт, цього разу між ООН та рештою світі та між поселенцями та прибульцями. І звісно у все це влазить капітан Холден з командою.

Намагаючись вгамувати пристрасті прибульці пробуджують до життя артефакти цивілізації що володіла усіма цими світами, а сама планета виявляється військовим механізмом…

Взагалі книга перенасичена подіями і пригодами: і на планеті, і на кораблях навколо неї. Дуже багато активності.

Але в кінці коли неймовірно везучий капітан в черговий раз усіх рятує ми бачимо що земні політики переграли його примусивши його зробити саме те що їм було треба. І бачимо що Холден не такий вже і розумний та хитрий – є і хитріші.

В цілому це найслабша книга серії, але все одно вона вища за середній рівень.

Оцінка на Good Reads – 4.1/5 (https://www.goodreads.com/book/show/18656030-cibola-burn), моя оцінка – 8/10.

Nemesis Games / Ігри Немезіди (2015)

Після відкриття тисяч світів доступних для заселення людьми радикальна група астерів боячись втатити будь-яку значущість для Землі та Марсу провокують війну між двома націями. А скинувши на Землю астероїди вони ще й спричиняють катастрофічні руйнування і фактично відсилають людство на багато років назад у розвитку.

Команда “Росінанта” цього разу розлітається в різних напрямках з різних причин і цей хід дає автору можливість знову зробити так щоб Холден та команда були учасниками усіх важливих подій що відбуваються в книзі.

Власне практично усю книгу і присвячено гостросюжетним або катастрофічним подіям: Амос на Землі рятується з тюрми, а потім і тікає з планети на Місяці прихопивши з собою дочку Мао, Наомі стає заручницею терористів у (і ми ще й дізнаємося про її зв’язки у минулому), Алекс на Марсі теж потрапляє у пригоду разом з десантницею Бобі. Ну а Холден рятує станцію, Джонсона і свій корабель…

Ця книга більше гостросюжтна і пригодницька ніж фантастична. Автор перемикнувся у режим бойовика і тим самим відклав вирішення проблем які вже накопичилися в усьому серіалі :)

Оцінки:

Babylon’s Ashes / Попіл Вавілону (2016)

Ця книга є повним продовженням історії яка почалася попередньою книгою – по суті їх дві можна було б скласти в одну.

В книзі продовжуються події пов’язані з терористами Вільно Флоту під керівництвом Марка Інароса. Після бомбардування Землі де загинули мільйони людей і продовжують гинути щодня Вільний Флот встановлює свою владу на станціях та астероідах.

Під тиском кризи Земля, Марс та невелека частина Зовнішніх Планет (астери) створюють Єдиний Флот і намагаються атакувати террористів. Але Інарос відступає по ходу грабуючи і обдираючи до останнього болта станції. І відповідно Єдиний Флот має їх ремонтувати і годувати. І це в той час коли люди на Землі гинуть від голоду та відсутності медичних послуг, а Марс втратив велику частину населення.

В команді “Росінанта” поповнення – Боббі Дрейпер (десантниця з Марсу) та Кларіса Мао (модифікована донька міліардера). І з цією командою капітан Джеймс Холден придумує і здійснює звільнення станції Медіна (станція контролює Внутрішній Простір і доступ до міжзоряних воріт).

Намагаючись вбити їх одним ударом Марк Інарос бросає на Медіну весь Вільний Флот… і програє через те що винахідлива команда знайшла спосіб як завжди.

Книга з початку і десь до 2/3 доволі повільна і переважно розповідає про різні бюрократичні питання, відносини між фракціями, переговори і таке інше. Активні дії починаються в останній третині і тоді вже не відірватися.

Оцінки:

Persepolis Rising / Повстання Персеполісу (2017)

Події книги відбуваються через 30 років від попередньої. Команда “Росі” постаріла, сам корабель вже теж доволі старий та потертий і Холден з Наомі вирішують йти на пенсію передавши капітанський пост Боббі Дрейпер…

Але тут з Лаконії атакують колишні марсіанські втікачі. Виявляється Лаконія весь цей час досліджувала протомолекулу та будувала технології на її основі. Такими стали в тому числі нові космічні кораблі та нова зброя яка поставила окупантів далеко попереду за Землю та Марс.

Команда “Росінанта” на станції Медіна вливається в рух супротиву і знаходить таки спосіб втекти і сильно попсувати життя лаконійцям.

І в той же час в Сонячній системі один єндиний лаконійськи корабель розбиває Єдиний Флот і встановлює свою владу нас усім – над Землею, Марсом, астероїдами, станціями та воротами. І не зрозуміло як можна боротися коли є таке технологічне відставання.

А самого Холдена захоплюють у полон і привозять на Лаконію.

Книга відрізнається від інших тим, що більшість подій тут це підпільна боротьба у вузьких замкнених приміщеннях. Ну і ще постійні нагадування про значний вік постарілих героїв.

Як і попередня ця книга стає цікавою лише коли прочитаєш вже значний обсяг – в цьому випадку десь половину.

Оцінки:

Tiamat’s Wrath / Гнів Тіамат (2019)

Книга практично повіністю перетворюється на пригодницьку фантастику і втрачає те зо що її можна називати науковою фантастикою. Через те, що історію та персонажів автор хоче рухати з такою ж швидкістю як і раніше, а обставини цього не дозволяють доводиться обходити багато тем і питань. І таким чином в історії все більше і більше білих плям – щось є і воно ось таке, але як, чому і подібні інші питання лишаються без відповіді. Тобто щоб нормально пробиратися крізь книгу треба одразу погодитися з тим, що явища та події більше пояснювати не будьть і доведеться усе приймати на віру.

Ну а по сюжету Наомі координує роботу підпілля, Боббі знаходить спосіб знищити корабель Лаконії який контролює Сонячну систему, Холден в полоні, Амос готує щось для його визволення… І в той же час вчені і дослідники Лаконії намагаються атакувати те невідоме, що призводить до зникнення кораблів які проходять крізь ворота.

В результаті однієї такої дії консул Дуарте втрачає розум, станцію Медіну та все у міжпросторі просто знищено, а двоє воріт закриваються.

Повстанці знаходять спосіб атакувати Лаконію, що в кінці призводить до руйнування виробницих платформ де робили антиматерію та космічні кораблі.

Ще у книзі багато інших дрібних подій – протомолекула, артифакти чужинців, мерті та оживлені люди і так далі.

Книгу доволі цікаво читати, але від реалістичності та продуманості нічого не лишилося і утримує від того щоб кинути лише наявність героїв з якими звикся та бажання дізнатися яку ж розв’язку всій цій історії придумав автор.

Оцінки: