Бігові кросівки з карбоновими вставками стали останнім модним трендом у біговому взутті. І коли перша ластівка від Nike допомогла професіоналам побити рекорди на марафонських дистанціях до війни технологій підключилися і інші виробники. Більше того – попит на подібні кросівки настільки високий (з середини 2020-го року), що, наприклад, в США більшість моделей незалежно від виробника купити просто не можна. Тобто їх нема навіть у наявності.
І коли ось ця модель від Saucony стала лише доступною я їх одразу і купив.
Тут треба сказати, що подібні кросівки призначені виключно для змагань і дуже швидко розпадаються та розвалюються. В середньому для подібних кросівок вартість виходить $1 за 1 км дистанції.
Як все це працює? В підошву вбудовано вигнуту спеціальним чином карбонову пластину яка як пружина деформується коли нога приземляється і відповідно при відштовхування прискорює підйом. Тобто відбувається повернення частини енергії. І до того ж приземлення стає трохи м’якішим.
Для того щоб цей ефект досягти не достатньо вбути кросівки. В залежності від моделі ефект цей проявляється лише на певній швидкості, але як правильо це щось близько до 4 хвилини на км і швидше (6 хвилин на милю). І друге – техніка приземлення має бути дуже хорошою так щоб час контакту був мінімальний і стопа перекочувалася на носок і одразу відривалася. Приземлення має бути на середину стопи, або (в ідеалі) на носок.
Тепер конкретно про цю модель:
- Ціна – $200. У порівнянні з іншими моделями це ще й недорого.
- Вага – 213 грамів. Кросівки не те щоби не відчуваються на нозі, але відчуваються дуже легкими.
- Підошва: підйом – 8 мм.
- Верх – надзвичайно тонкий, щільно сидить, але при цьому не відчувається взагалі.
- Язичок – тонкий і фіксується шнурками. Кросівки треба уважно одягати щоб не деформувати язичок, але після того він навіть не рухається.
Я поки що пробіг трошки більше 50 км у цих кросівках (швидкі інтервали в основному) і кожного разу враження були одні і ті самі.
По-перше, 8 мм підйому відчуваються наче їх там усі 12. Тобто коли я приземлюю ногу то як не стараюся, але першою землі торкається п’ята. Чого наприлад я не відчуваю коли бігаю у Saucony Kinvara 10 і контролюю техніку. Проте це не є чимось поганим – уся гума (насправді там спеціальний матеріал) робить приземлення дуже м’яким і перекочуванню на носок не заважає ніяк.
Кросівки не можна сказати щоб просили бігти швидко, але саме на прискореннях відчуваються найбільш комфортно.
Що стосується ефекту карбонової пластини то чесно кажучи я його дійсно відчуваю коли бігаю інтервали по 200 метрів і коротші. А якщо вже бігти 1 км то не певен чи ефект є, чи то я сам себе переконую.
Кросівки добре сидять, не вимагають ніякого розношування і в них можна бігти просто одягши їх з коробки.
Також я поки що не помітив слідів зношування – одна з причин чому я купив саме цю модель була в тому, що відгуки та огляди вказували на те, що Endorphin Pro на відміну від тих же Nike живуть помітно довше до того як починають розвалюватися.
У підсумку це ті кросівки які я без сумніву можу одягти як на бігові змагання від пів-марафону і довше – вони швидкі і теоретично мають ефект. Також готовий їх одягати на триатлони – м’яке приземлення та швидкий перехід від п’яти до носка дуже допоможе коли ноги втомлені і слідкувати за технікою нелегко.
На сайті виробника – https://www.saucony.com/en/endorphin-pro/44571M.html.