Вступ
Коли я тільки почав своє знайомство з настільними іграми я небагато про них знав, але мене затягнуло дуже швидко. Мій перший запис яким я планував почати серію оглядів/рецензій різноманітних ігор можна почитати ось тут – [Настільні ігри] Вступ. І не те щоб я став набагато кращим спеціалістом, але тепер маю якесь краще поняття про те які ігри бувають взагалі і які характеристики у них є.
Почати мабуть треба з того що на роботі ми кожної п’ятниці в кінці робочого дня 1-1.5 години присвячуємо іграм (3-5 людей). Це не лише весело, але і добре поєднує команду і взагалі прекрасне проведений час. А із знайомими ми навіть пару разів збиралися на вихідних просто щоб пограти.
Настольні ігри (board games, table top games) мають багато різних класів серед яких звісно є і карточні ігри, і ігри для яких потрібен лише папір і ручки, і ігри зі спиртними напоями, … Я ж буду говорити виключно про ігри які вимагають хоч якоїсь мозкової активності, продаються у коробках і красиво виглядають коллекцією у шафі. Інша назва таких ігор – євроігри, альтернативні назви: німецькі ігри, дизайнерські ігри, або сімейні стратегічні ігри.
Інтернет-ресурси
Мабуть головним і єдиним сайтом на сьогодняшній день можна вважати http://www.boardgamegeek.com. На сайті є система оцінювання і ранжування ігор – http://www.boardgamegeek.com/browse/boardgame, категорії – http://www.boardgamegeek.com/browse/boardgamecategory, детальні описи та обговорення ігор з фото і відео-матеріалами, магазин і багато чого іншого. А ось, гляньте, люди які зареєстрували і вказали Україну як свою країну – http://www.boardgamegeek.com/users?country=Ukraine&state=&city=.
Також стануть у нагоді відеоблоги з яких можна дізнатися правила і почути про переваги і недоліки від ентузіастів настольних ігор: https://www.youtube.com/user/geekandsundry демонструють процес гри і в епізодах приймають участь помірковано відомі особи (актори, журналісти, тощо), https://www.youtube.com/user/thedicetower та https://www.youtube.com/user/boardgamebrawl роблять випуски з найкращими іграми, оновленнями, порівнянням альтернатив і таке інше.
Характреристики
Те що важливо і на що варто звертати увагу якщо ви вибираєте гру:
- Тема. Європейські ігри на відміну від американських як правило дуже добре опрацьовують якусь тему і відтримують усі малюнки, персонажів і інше в одному стилі: космос, середньовіччя, пірати, … До того ж європейські ігри як правило набагато краще оформлені і запаковані і саме їх і колекціонують.
- Категорія. Практично не буває ігор які б належали лише до однієї категорії, а баланс у змішуванні категорій плюс тема якраз і створює унікальність ігрової механіки. Категорії включають в себе розбудовування (міста, цивілізації), блеф, соціальні (мафія), бойові, дипломатія, торгівля, стратегія, економіка і ще багато чого іншого.
- Кількість гравців. Є ігри які розраховані лише на двох гравців, є такі в які може грати група (наприклад від 2 до 4), є такі де мінімальна кількість гравців дорівнює 5 і так далі. Крім того важливою характеристикою є рекомендована кількість гравців бо саме при такій кількості учасників механіка працює найкраще і гра розкривається найліпше.
- Мінімальний вік учасників. Насправді цей показник вказує лише на складність правил і концепцій в грі. Гру для 10+ років як правило можна пояснити за кілька хвилин, якщо ж вік більше 13 то витратити доведеться до години і будуть люди які так і не зрозуміють повністю суті.
- Час гри. Цей показник відображує скільки триває середня гра коли приймає участь рекомендована кількість гравців і всі знайомі з правилами. Як для мене ігри коротші за 15 хвилин не встигають зачепити і важко грати у них серйозно, а ті що довші за годину часто страждають від складних правил, або в них просто через якийсь час набридає грати. Моя рекомендація на сьогодні: 30-45 хвилин.
- Механіка. Ця характеристика показує які елементи є в грі. Серед таких є наприклад ставки, будування колоди, кооперація з іншими гравцями, карти на руках, рольові ігри, контроль над картою, випадковість та інші
- Нагороди. Хороші ігри мають нагороди без виключень. Найпрестижнішими нагородами є відзнаки ігрових журналів Європи (німецькі вважаються найкрутішими).
- Рік видання. Якщо гра користується популярністю багато років це говорить про хороший баланс складності та іграбельності.
- Розширення. Приємно коли гру можна розширювати новими правилами, героями, картами чи чимось подібним. Є ігри які за природою своєю можуть розширюватися майже нескінченно, є такі розширення яких значно ускладнюють ігровий процес. Проте якщо гра вам подобається то наявність розширень дозволить довго оновлювати її і відкривати заново.
- Повторна іграбельність. Цей показник стає вагомим коли у вас вже є кілька ігор і доводиться вибирати в що саме пограти. Деякі ігри страждають на те що в них після усього кількох сеансів вже не хочеться грати: правила зрозумілі, механіка відтестована, але ніякої інтриги та захоплення нема і рука тягнеться до іншої коробки.
- Ціна. Хороші ігри за українськими мірками коштують дорого: від 10 доларів за дешеві варіанти (хоча і серед них є дуже вдалі) з усього кількома картами до сотні і більше доларів за коробки з сотнями фігурок, карт, монеток та усього іншого. Мені якось до вподоби ігри в ціновому діапазоні від 15 до 30 доларів, проте висока ціна відображує лише якість графікі і матеріалів і нажаль нічого не говорить про іграбельність.
- Оформленя. У хороших ігор як правило красиве оформлення, малюнки і коробки які дуже приємно ставити одну на одну в шафі. Так, це ще одна причина збирати ігри – вони виглядають дуже красиво.
А далі я планую писати пости про кожну з тих ігор які в мене є чи в які я грав, чекайте ;)