Рівні і зарплатня в МС

Переопублікую свій старий пост з деякими уточненями і доповненнями. Усе викладене нижче спрощено і підчищено від деталей які не змінюють суттєво розуміння процесу.

Подібна інформація не є секретною (окрім рівня з/п), але ще і кожному працівнку її повинен донести (навіть зобов’язаний) його безпосередній менеджер.

Отже атестація відбувається кожен рік. Оцінюються 2 речі. Перше це “технічна” частина. Тобто кожен складає собі план того що повнно бути зроблено за рік (фічі яким будеш володіти, курси на які сходиш, участь у конференціях, консультування кастомерів, підвищення технічного рівня, …). Відповідно плану (який звісно узгоджується з менеджером) кожного і оцінюють в кінці річного періоду.

Також є друга частина – здібності та досвід у певних областях (як то девелопмент, тестування, написання документації, консультування, управління людьми, …). Відповідно цієї частини видно як тебе слід розвивати і просувати, в якій області ти будеш більш ефективним. Також важливо наскільки ти добре працюєш з іншими командами, наскільки твоя робота впливає на інших і таке інше.

Для коригування планів (тому що плани усього продукту можуть змінитися, тебе можуть кинути на інші ділянки, тощо) і щоб “тримати руку на пульсі” всі зобов’язання переглядаються в середині року.

Після того як менеджери зробили свої оцінки всіх менеджерів збирає їх менеджер і так далі до самого верху. Разом вони розказують про кожну свою людину і намагаються їх проранжувати. Тобто навіть якщо у тебе конфлікти з менеджером і він намагається тебе “присадити” то теоретично інші менеджери можуть зауважити що вони знають що ти робив і допомогав їх командам і вони думають що тебе треба вище оцінити. І навпаки – ми його не знаємо, не знаємо що він робить, чому його так високо оцінили? Працюючи тут кожен вимушений спілкуватися з членами інших команд (в межах проекту чи групи споріднених проектів), ну це очевидно.

Крім усього іншого така система означає що сидіти спокійно і просто добре робити свою роботу не вийде. По-перше, кількість років на кожному рівні обмежена і якщо людина довго не росте то її рано чи піздно “попросять”. А, по-друге, кожен розуміє що його порівнюють з іншими коли роздають цукерки і намагається придумати щоб такого зробити побільше і помітніше – якийсь інструмент написати, узяти якусть помітну частину проекту на себе, проявляти активність у спілкуванні і доводити всі робочі проблеми до розв’язку якогомога швидше. Крім того одна з метрик за якої оцінюють менеджерів це те наскільки рівно і регулярно ростуть у його людей рівні – тобто чи допомогає він у рості, чи йде робота над слабкими сторонами і чи правльно докладаються зусилля. Іншими словами робоче середовище доволі агресивне і “просто добре робити свою роботу” недостатньо.

Так, людей проранжували і далі відбувається саме цікаве. Далі певний відсоток оримує вищий рівень/зарплатню/премію залежно від оцінки. Інші отримають менше бонуси, а хтось не отримує зовсім. Рівень зарплат визначається наступним чином. Є рівні, на кожному з яких є виделка – мінімум і максимум які може отримувати людина на цьому рівні та інші надбавки як різноманітні премії, тощо. Тобто щоб підвищити з/п людині яка дійшла до верхньої межі треба або постійно давати бонуси, або переводити на вищий рівень.

Але вищий рівень це не лише вища з/п, але і ширший набір обов’язків. Отже чим вище рівень тим більше треба брати на себе.  Рівні можна пояснити приблизно так (це лише для девелоперів та тестерів):

 • Спочатко ти якісно виконуєш доручену роботу і шукаєш рішення проблемам які тобі пояснили
 • Ти “ведеш” якісь задачі від самого початку (збір вимог, проектування, обговорення, залучення інших людей, дотримання заданих термінів). Тобто тобі вже не треба казати що робити по пунктах, а можна дати загальний напрямок.
 • Твоя робота впливає на роботу твоєї команди і споріднених команд – ти пропонуєш і пропихуєш нові рішення, архітектуру і способи роботи. Грубо кажучи придумуєш як покращити те над чим працює команда (включно з новими можливостями) чи процес розробки.
 • Далі твоя робота впливає на весь продукт – те що ти робиш впливає на ключові характеристики. Придумуєш як покращити весь продукт.
 • Наступнк – твоя робота впливає на весь напрямок і тут ти робиш щось таке що дає конкурентну перевагу компанії.
 • Ну і найвищий рівень – робота впливає на всю компанію.
  Кожен рівень має два “під-рівні” які більше показують досвід роботи на певному рівні.
  Ще цікаво що у відповідності до рівня кожному дають бонуси акціями. Але дають хитро – увесь бонус поділено на порції на 5 років і в кінці кожного кварталу видають 1/20 бонусу. Спочатку це зовсім якісь смішні суми, але оскільки бонуси накопичуються щороку то вже на другий рік ти отримуєш по 1/20 від цього та попереднього року. Крім того чим вище твій рівень тим вище бонуси.
  Ще пам’ятаєте про ранжування? Ну так от там усього 3 групи на кожні 2 рівні – перевиконав те що запланував (10% людей), все зробив як і планувалося (70%) та недопрацював (20%). Може бути наприклад так що ти був SDE який регулярно отримував бонуси за те що працював виключно добре і от тебе зробили SDE 2 і тепер вже не все так класно бо ти тепер в одній групі з людьми які тягнуть набагато більше. І опа – ти вже в найкращі 10% не влазиш.
  Це, ще раз повторю, веде до того що народ весь час думає що б таке зробити щоб 1) усі побачили що я зробив круту штуку, та 2) як зробити так щоб нею реально користувалися.

Ще по темі: